Novinky
Volby 2018

Komunální volby do zastupitelstva obce Chotoviny proběhnou 5. a 6. října 2018.   Jít k volbám není povinností, je to právo každého občana. Ať už budete volit jakkoliv, volte ty kandidáty, kteří mají...

více
Ostrý začátek

Web Perspektiva byl nově spuštěn! Pravidelně Vám bude přinášet čerstvé informace ať už ze zákulisí strany či z jeho nových poznatků, co by se dalo zlepšit v Chotovinách.  

více
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na váš e-mail?

Jak volit

Úvod Jak volit

Kandidáty do zastupitelstva může volit každý občan, který dosáhl alespoň ve 2. dni probíhajících voleb plnoletosti - 18 let, zároveň musí mít trvalý pobyt na místě, které se nachází pod správou obce Chotoviny.

 

Do komunálních voleb se volí poměrným systémem. Každý oprávněný volič disponuje tolika hlasy, kolik je členů zastupitelstva. Občan Chotovin může v tomto případě rozdělit 15 hlasů.

 

 

Evidujeme 3 způsoby, jakými lze volbu kandidáta provést:

 

1) Na volebním lístku volič označí jednu celou volební stranu, která tak získá plný počet 15 hlasů.

 

2) Volič může vybírat své kandidáty napříč všemi stranami, přičemž každé dá 1 hlas. Tomuto úkazu se říká „panašování" a je považován za systém poněkud složitý. Hlasy nejdou primárně zvolenému kandidátovi, ale straně.

 

3) Volič může zkombinovat klidně obě metody. Nejdříve označí celou stranu, poté přiřadí své hlasy jednotlivým kandidátům z ostatních stran. Uveďme si příklad, jak takovýto systém funguje v praxi. Volič zaškrtne stranu A a dále vybere určité 3 kandidáty ze strany B. Strana A dostane 12 hlasů s tím, že její poslední 3 členové kandidátky neobdrží hlasy žádné.

 

 

Copyright 2017 - 2020 © PERSPEKTIVA Chotovin a okolí